Časté dotazy ke stavebnímu spoření

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření vám zhodnocuje vaše úspory díky úroku a státní podpoře. Hodí se, když si chcete naspořit finanční rezervu nebo chcete v budoucnu získat výhodný úvěr na bydlení nebo hypotéku.

Úroky a záloha státní podpory se připisují na účet stavebního spoření jednou ročně. Pro získání státní podpory je třeba spořit alespoň 6 let nebo využít úvěr ze stavebního spoření. Pokud smlouvu ukončíte dříve, o státní podporu bohužel přijdete.

Při sjednání stavebka si zvolíte cílovou částku, podle toho, kolik si chcete naspořit. Od cílové částky se odvíjí minimální vklad (0,25 % z cílové částky), který musíte měsíčně na stavebko spořit. Nejnižší cílová částka, kterou můžete zvolit, je 150 000 Kč, nejnižší možný vklad je tedy 375 Kč za měsíc.

Pokud máte v plánu si vzít úvěr ze stavebního spoření, volí se cílová částka podle výše budoucího úvěru. S tím vám pomůžeme na pobočce.

Už za 2 roky od začátku spoření můžete, při splnění dalších podmínek, získat nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. Ten vám garantuje úrokovou sazbu 4,5 % p. a. po celou dobu splácení. Využít ho můžete na koupi, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti.

A pokud peníze na bydlení potřebujete dříve, můžete využít překlenovací úvěr. Díky tomu vám půjčíme peníze bez čekání na řádný úvěr s garantovanou úrokovou sazbou.

Kolik stojí založení stavebního spoření? Budu platit nějaké poplatky?

Založení smlouvy je u nás zdarma, a to pro všechny cílové částky. Platíte pouze poplatek za vedení účtu ve výši 360 Kč za rok.

Jakou minimální částku mohu začít spořit?

Minimální částka, se kterou můžete začít spořit, je 500 Kč měsíčně.

Kolik musím měsíčně spořit?

Minimální měsíční vklad je 0,25 % z vybrané cílové částky. Např. při cílové částce 200 000 Kč je tedy potřeba měsíčně spořit alespoň 500 Kč. Ideální je nastavit si pravidelnou měsíční platbu, příspěvky ale můžete vkládat pravidelně i jednorázově, a předplatit si tak spoření třeba na celý rok nebo více let dopředu.

Lze si stavební spoření předplatit dopředu?

Ano, je to možné. Vklady můžete na smlouvu o stavebním spoření zasílat měsíčně i jednorázově – například na celý rok nebo více let dopředu.

Co je to cílová částka a musím ji naspořit?

Výši cílové částky si stanovujete při sjednání stavebního spoření podle toho, kolik si chcete za 6 let naspořit. Zahrnuje budoucí vklady, státní podporu, úroky z nich (snížené o 15% daň z úroků) a případný úvěr (pokud máte v plánu zažádat o úvěr na bydlení).

Pokud chcete stavební spoření využít pro zhodnocení úspor, je to pro vás spíše částka orientační. Důležité je ale vědět, že cílová částka na smlouvě nesmí být překročena.

Vyšší cílová částka se hodí pro případ, že budete chtít v budoucnu spořit déle než 6 let, vkládat mimořádné vklady nebo navyšovat vklady v průběhu spoření. Ale nemusíte ji celou naspořit.

Mohu cílovou částku stavebka v průběhu měnit?

Ano, je možné požádat o zvýšení i snížení cílové částky. Pomůžeme Vám na každé pobočce ČSOB. Oba tyto úkony jsou bezplatné.

Jak funguje státní podpora?

Pro získání státní podpory je třeba spořit alespoň 6 let. Pokud se rozhodnete spoření ukončit dříve, o státní podporu bohužel přijdete. Pro připsání státní podpory nemusíte nic dělat, podpora vám bude automaticky připisována na účet stavebního spoření po celou dobu spoření. Můžete si ji rozdělit mezi několik smluv. Výše státní podpory se odvíjí od naspořené částky.

Pokud budete žádat o podporu na více smluv o stavebním spoření, zálohy státní podpory se pak přednostně poukazují na smlouvy uzavřené dříve až do vyčerpání ročního maximálního limitu

Vše, co v roce naspoříte nad 20 000 Kč na jedné smlouvě, vám převedeme do základny pro výpočet státní podpory na následující rok.

Kdo může státní podporu získat?
  • Občané ČR
  • Občané EU s vydaným povolením k pobytu na území ČR a rodným číslem přiděleným příslušným orgánem ČR
  • Fyzické osoby s trvalým pobytem na území ČR a rodným číslem přiděleným příslušným orgánem ČR
Do kdy musím zaslat peníze na účet, abych získal nárok na státní podporu?

Pro získání nároku na státní podporu ze zaslaných vkladů musí být finanční prostředky na účtu stavebního spoření zaúčtované nejpozději do 31. 12. daného kalendářního roku.

Je státní podpora zdanitelným příjmem?

Stavební spořitelna daní srážkovou daní pouze příjem z úroků z vkladů a úroků z připsaných záloh státní podpory. Státní podpora (celkově za celou dobu spoření) se od 1. 1. 2024 stává zdanitelným příjmem, a to okamžikem jejího faktického vyplacení, tj. při výplatě naspořené částky při ukončení stavebního spoření nebo v souvislosti s čerpáním úvěru ze stavebního spoření. Zdanit ji však případně musí příjemce sám. Stejně tak je příjemce odpovědný za případné zdanění prémií či bonusů z marketingových akcí. Bonusy, prémie a státní podpora totiž spadají do kategorie ostatních příjmů ve smyslu § 10 odst. 1 písm. q) zákona o daních z příjmů a podléhají dani z příjmů v případě, že souhrn všech ostatních příjmů poplatníka daně přesáhne 50.000 Kč za rok. Odpovědnost za jejich zdanění nese každý daňový poplatník sám.

Mohu úspory ze stavebního spoření použít, jak budu chtít, nebo jenom na bydlení?

Úspory ze stavebka včetně státní podpory můžete využít na cokoliv. Stavební spoření se tak hodí, když chcete své úspory zhodnotit, vytvořit finanční rezervu nebo chcete naspořit dětem do života.

Můžete je také použít jako základ pro rekonstrukci, výstavbu nebo koupi nemovitosti. Už dva roky od zahájení spoření můžete získat nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření s garantovanou úrokovou sazbou 4,5 %.

A pokud peníze na bydlení potřebujete dříve než za dva roky, můžete využít překlenovací úvěr. Díky tomu vám půjčíme peníze bez čekání. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření se státní podporou tedy můžete získat, i když zatím stavební spoření nemáte.

Co se stane se smlouvou stavebního spoření po 6 letech?

Minimální lhůta spoření a podmínka pro získání státních podpory je dle zákona o stavebním spoření 6 let. Ve spoření můžete pokračovat i delší dobu. Je však důležité kontrolovat zůstatek na účtu stavebního spoření, aby dle obchodních podmínek nedošlo k „přespoření“ cílové částky.

Úrokovou sazbu včetně úrokového bonusu (při splnění stanovených podmínek) stavební spořitelna garantuje pouze na 6 let od uzavření smlouvy. Po 6 letech tedy můžete smlouvu vypovědět a úspory vybrat a použít na cokoli. Část úspor třeba můžete jednorázově vložit na novou smlouvu o stavebním spoření pro sebe nebo jiného člena rodiny, případně je zhodnotit v doplňkovém penzijním spoření či investičním životním pojištění. Pokud si nejste jistí, jaká varianta pro vás bude nejvhodnější, rádi s vámi vaše možnosti projdeme.

Mohu založit stavební spoření pro své nezletilé dítě?

Ano, smlouvu o stavebním spoření pro nezletilé dítě může založit zákonný zástupce na pobočce nebo online ve svém internetovém bankovnictví. Pro založení budete potřebovat rodný list dítěte, pokud už mu bylo 15 let, budete potřebovat i jeho občanský průkaz. Vklady na stavební spoření pak mohou zasílat jak rodiče, tak třeba prarodiče.

Kdy je nejlepší dítěti začít spořit?

Se spořením můžete začít hned po narození dítěte. I z menších vkladů můžete za pár let nastřádat pěknou sumu.

Co se stane, když dítě dosáhne 18 let v průběhu spoření?

V den 18. narozenin automaticky přejde možnost nakládat s účtem stavebního spoření a přistupovat do účtu v Klientské zóně na dítě.

Kde uvidím smlouvu stavebka mého dítěte?

Smlouvu svého dítěte může vidět rodič, který je uvedený jako zákonný zástupce ve smlouvě stavebka, ve svém Internetovém bankovnictví nebo Smartu a to až do 18. narozenin dítěte.

Jak mohu smlouvu dítěte vypovědět? Je nutný v případě ukončení stavebka pro děti souhlas opatrovníka?

V případě výpovědi smlouvy o stavebním spoření na nezletilé dítě, kdy již uplynula šestiletá vázací lhůta a zákonní zástupci postupují ve shodě, je potřeba mít na výpovědním formuláři ověřené podpisy obou zákonných zástupců a předložit kopii rodného listu dítěte.

V ostatních případech při výpovědi smlouvy o stavebním spoření na nezletilé dítě je dle § 898 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, vyžadováno rozhodnutí opatrovnického soudu, obsahující souhlas soudu s výpovědí smlouvy a s doložkou o nabytí právní moci.

Jednání opatrovnického soudu je bezplatné.

Na jaké číslo účtu se zasílají vklady na stavební spoření?

Pro platby zasílané složenkou nebo bankovním převodem se zadávají tyto údaje:

  • Číslo účtu = číslo smlouvy stavebního spoření
  • Kód banky = 7960
  • Variabilní symbol = rodné číslo majitele smlouvy
Jaké podmínky musím splnit pro získání řádného úvěru?

Základem pro řádný úvěr je smlouva o stavebním spoření, kde si na něj postupně svými vklady vytváříte nárok. Získat ho můžete při splnění podmínek již za 2 roky od uzavření smlouvy. Naspořená částka musí tvořit minimálně 35 % (platí pro spořící tarif Komfort), přičemž hodnotící číslo musí být 64. Vyřízení úvěru je zdarma.

Nemám ještě nárok na řádný úvěr. Mohu i přesto získat úvěr ze stavebního spoření?

Pokud potřebujete peníze na bydlení, ale ještě stavební spoření nemáte nebo zatím nemáte nárok na řádný úvěr, můžete získat tzv. meziúvěr (někdy se označuje jako překlenovací úvěr).

Základem je smlouva o stavebním spoření. Z meziúvěru platíte prostřednictvím inkasa pouze úroky, současně spoříte (své vklady zhodnocujete úročením a státní podporou) a spořením si vytváříte nárok na řádný úvěr. Po splnění podmínek na řádný úvěr dojde k překlopení z meziúvěru do řádného úvěru, kde se naspořenou částkou a řádným úvěrem splatí vyčerpaný meziúvěr a zůstane vám ke splácení jen řádný úvěr. Za správu meziúvěru a následně uvěrového účtu zaplatíte jednou ročně částku podle platného Sazebníku úhrad.

Zpět na Stavební spoření