Ústavní soud ČR rozhodl o novele zákona o stavebním spoření

Ve středu 27. dubna 2011 vydal Ústavní soud ČR nález k návrhu skupiny poslanců Parlamentu České republiky zastupujících ČSSD na zrušení změn ve stavebním spoření, které na podzim 2010 prosadila trojkoaliční vláda premiéra Petra Nečase.

Ústavní soud rozhodl, že novela zákona o stavebním spoření přijatá na podzim 2010 není z procedurálních důvodů v souladu s Ústavou ČR. Novelu zákona zrušil s tím, že do 31. 12. 2011 novela zákona platí a vládní koalice dostala čas na její přijetí řádným procesem bez použití stavu legislativní nouze, jehož vyhlášení bylo podle názoru Ústavního soudu při přijímání zákona protiústavní.

Vlastní snížení státní podpory do budoucna (počínaje rokem 2011) na maximálně 2000 Kč ročně pro všechny účastníky stavebního spoření neshledal Ústavní soud v rozporu s ústavním pořádkem, tzn. maximální výše roční státní podpory 2000 Kč zůstává v platnosti. Stavební spoření i tak nadále zůstává atraktivním spořicím a úvěrovým produktem. Ve spořicí fázi může klient získat ročně zhodnocení i vyšší než 5 procent.

Ústavní soud však zrušil také ustanovení o mimořádném zdanění státní podpory za rok 2010 srážkovou 50% daní. Toto ustanovení je podle jeho nálezu v rozporu s ústavní zásadou právní jistoty a legitimního očekávání. Ustanovení zákona ukládající mimořádnou 50% daň zrušil Ústavní soud ke dni vyhlášení svého nálezu ve Sbírce zákonů.

Ústavní soud ČR dal v mnohém stavebním spořitelnám za pravdu. Uplatnění zpětného (retroaktivního) zdanění státní podpory stavebního spoření shledávala ČMSS jako krok, který není v souladu s právním řádem České republiky.