O stavební spoření má velký zájem také Vietnam

Praha, 7. března 2012 – Delegace Vietnamské socialistické republiky vedená náměstkem ministra stavebnictví Nguyen Tran Namem zavítala do České republiky informovat se podrobně na systém stavebního spoření, jeho principy a dosahované výsledky. O stavební spoření se dnes ve světě zajímá řada států, které jej až dosud nevyužívaly. Důvodem je dlouhodobá mimořádná stabilita a bezpečnost, jimiž se tento produkt prezentoval například i za nedávné finanční a ekonomické krize.

Systém stavebního spoření s důrazem na jeho přednosti v řešení bytových potřeb obyvatel představili vietnamské delegaci nejvyšší představitelé Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura a Manfred Koller. Pracovní setkání, kterého se zúčastnili i zástupci Bausparkasse Schwäbisch Hall, která je akcionářem ČMSS, se uskutečnilo ve středu 28. února 2012.

V další části programu vystoupila poslankyně Parlamentu ČR Mgr. Zdeňka Horníková. Dlouhodobě pracuje ve výboru Poslanecké sněmovny pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí a specializuji se na bytovou politiku a regionální rozvoj. Pracuje též v Dozorčí radě Státního fondu rozvoje bydlení. Vietnamské hosty seznámila se současnou situací na trhu stavebního spoření a s výsledky, jichž obor stavebního spoření od vstupu na český trh v roce 1993 do současnosti dosáhl.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous vietnamskou delegaci seznámil s principy státní bytové politiky a s nástroji, jejichž prostřednictvím stát podporuje dostupné bydlení a zvyšování jeho kvality. Ke stavu bytového fondu v ČR uvedl, že vykazuje relativně vysoké stáří, přičemž problematičtější než fyzická zastaralost se jeví technická zastaralost. V této souvislosti připomněl i podíl stavebního spoření na proměnách bydlení v uplynulých letech a značný fiskální přínos stavebního spoření. Poukázal přitom na to, že jedna miliarda investovaná v oblasti bydlení znamená 1000 pracovních míst.

V současnosti využívá v Evropě stavební spoření více než 40 milionů účastníků. Nejdelší historii má tento produkt v Německu (1924) a v Rakousku (1925), odkud se následně rozšířil do dalších evropských zemí: Slovensko (1992), Česká republika (1993), Maďarsko (1997), Chorvatsko (1998) a Rumunsko (2004). Novinkou není stavební spoření ani pro Francii, Nizozemsko a Itálii. V roce 2004 se přeneslo až do Číny a v loňském roce tam bylo rozšířeno do další velké provincie. První kroky ve věci zavedení tohoto produktu probíhají v Kazachstánu, aktuálně vedou příslušné rozhovory o stavebním spoření Rusko a Chile.


Stáhnout tiskovou zprávu (PDF, 148kB).

CMSS-spokojenost-stranka

There was an error on your page. Please correct any required fields and submit again. Go to the first error
Page One
1. Nalezli jste na této stránce informace, které jste hledali?
Slouží pouze pro připomínky k webovým stránkám. Otázky vám rádi zodpovíme na tel. 225 225 225 nebo na info@cmss.cz.
Děkujeme za vaše dotazy a připomínky.