ČMSS v roce 2015: výrazné posílení tržního podílu ve spoření a nárůst úvěrování na 24 miliard korun

Praha, 26. ledna 2016 Českomoravská stavební spořitelna loni zvýšila objem poskytnutých úvěrů o 7 procent. Silný rok zaznamenala i v oblasti nových smluv, kde dále navýšila svůj tržní podíl a zaznamenala růst průměrné cílové částky. V letošním roce počítá ČMSS s mírným růstem v oblasti vkladů i úvěrů.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) v roce 2015 dále potvrdila svou pozici největší domácí stavební spořitelny a výrazně navýšila svůj tržní podíl. „U nových smluv o stavebním spoření jsme přesáhli hranici 40% tržního podílu, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Podle výše cílové částky náš tržní podíl vzrostl dokonce na 50 %,“ komentoval výsledky místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Manfred Koller.

V roce 2015 uzavřela ČMSS 185 tisíc nových smluv, což oproti loňskému roku představuje pokles o 19 procent. Vývoj počtu nových smluv v loňském roce negativně ovlivnilo několik mimořádných vlivů, např. rozhodování opatrovnických soudů o ukončení dětských smluv nebo silnější kampaně na podporu spoření v roce 2014. „Bez započítání těchto mimořádných vlivů by prodeje v roce 2015 byly lepší než o rok dříve,“ dodal Manfred Koller.

Loni jsme se ještě více zaměřili na úvěrování. Náš podíl rozpůjčovaných peněz vůči vkladům v tuto chvíli dosahuje 85 procent, což je suverénně nejvíce ze všech stavebních spořitelen,“ vysvětlil důvody poklesu Manfred Koller.

Průměrná částka cílové smlouvy v loňském roce vzrostla o 9 procent na 425 tisíc korun. Lidé si tak na stavební spoření odkládají více peněz, než bylo zvykem v minulosti. „Pro konzervativního klienta, který hledá stálý výnos, je stavební spoření stále nejvýhodnějším produktem, při optimální měsíční úložce dosáhne výnos klienta 3,5 % ročně,“ dodal Manfred Koller.

V úvěrové oblasti došlo k meziročnímu růstu, ČMSS poskytla v loňském roce úvěry za 24,3 miliardy korun. To představuje nárůst o 7 procent. „Za nárůstem úvěrování jsou především nízké úrokové sazby. Úvěry ze stavebního spoření jsou nyní historicky nejlevnější, předpokládáme, že na podobně nízkých úrovních zůstanou sazby i v letošním roce,“ prohlásil.

V roce 2016 počítá ČMSS s opětovným růstem v nově uzavřených smlouvách, růst by se měl pohybovat v řádu do 10 procent. U úvěrů je ambicí minimálně zopakovat loňský velmi úspěšný rok.  „Prostředí nízkých úrokových sazeb bude přetrvávat i v roce 2016. Úrokové sazby u úvěrů tak budou nadále velmi výhodné, mezi zabezpečenými spořicími produkty nebude mít stavební spoření ani v roce 2016 konkurenci,“ uzavřel Manfred Koller.

ČMSS je největší domácí stavební spořitelnou a jedinou úvěrovou institucí na českém trhu, která už poskytla přes milion úvěrů. Ke konci loňského roku měla ČMSS uzavřeno více než 1,3 milionu smluv o stavebním spoření a přes 315 tisíc aktuálně platných úvěrových smluv.


Tisková zpráva ke stažení (PDF)


O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS více než 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).

CMSS-spokojenost-stranka

There was an error on your page. Please correct any required fields and submit again. Go to the first error
Page One
1. Nalezli jste na této stránce informace, které jste hledali?
Slouží pouze pro připomínky k webovým stránkám. Otázky vám rádi zodpovíme na tel. 225 225 225 nebo na info@cmss.cz.
Děkujeme za vaše dotazy a připomínky.